На своїй сторінці в Instagram Даніель Скрипник зазначив, що нападникам не сподобався його зовнішній вигляд і сексуальна орієнтація.

«Я йшов вулицею, вночі, за годину до комендантської. Слухав музику, просто насолоджувався містом. Проходив через групу з 6 людей (одна дівчина і п’ятеро хлопців), як раптом один чоловік із цієї групи рішучим кроком попрямував у мій бік. Чоловік почав нецензурно висловлюватися та погрожувати мені смертю через мою зовнішність і сексуальну орієнтацію», — розповів Скрипник.

Художник додав, що один із нападників ударив його в голову, а двоє інших хлопців з цієї компанії завдали ударів по ногах. Скрипнику вдалося ухилитися від удару, і він побіг до кінотеатру «Жовтень». Троє чоловіків побігли за ним, погрожуючи вбити, додає художник.

«Коли мені вдалося трохи відійти від них, то о 23:30 я викликав поліцію на допомогу. У цей час один із чоловіків спустив штани та почав демонструвати свої статеві органи, викрикувати мені погрози й питати: “Тебе нравится такое?” Через кілька хвилин вони перестали рухатись у мій бік і покинули місце дії», — розповів він.

Реакція омбудсмена

За цим фактом Офіс омбудсмена звернувся до Головного управління Національної поліції в Київській області для проведення «невідкладного, неупередженого та ефективного розслідування вчиненого правопорушення з обов’язковим дослідженням ймовірного мотиву нетерпимості за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності».

«Питання перебуватиме на моєму контролі», — наголосив Дмитро Лубінець.

Він зазначив, що будь-яке насильство та дискримінація є неприпустимими в цивілізованому європейському суспільстві, а порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками тягнуть за собою кримінальну відповідальність за статтею 161 Кримінального кодексу України. 

Доповнено о 17:15. У поліції розповіли, що в межах досудового розслідування встановлюють причетних до нападу людей. За цим фактом внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч. 2 ст. 161 ККУ — порушення рівноправності громадян за іншими ознаками.

Санкція цієї статті передбачає штраф від 8500 до 17000 гривень, або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, з можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Права ЛГБТ+ в Україні

Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з’ясував, що ще 2016 року негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже 2022-го — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.

А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. 2022 року на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.