Про це пише балканська служба «Радіо Свобода».

У миротворчій місії НАТО в Косові (KFOR) розповіли, що декілька військовослужбовців італійського та угорського контингентів KFOR стали об’єктами неспровокованих нападів і отримали поранення з переломами та опіками внаслідок вибуху запалювальних пристроїв. Наразі вони перебувають під наглядом медичного персоналу.

У НАТО засудили атаки на миротворців KFOR та закликали негайно припинити насильство.

«KFOR вживатиме всіх необхідних заходів для підтримки безпечного середовища та продовжуватиме діяти неупереджено відповідно до свого мандату згідно з Резолюцією 1244 Ради Безпеки ООН від 1999 року», — пообіцяли в Альянсі.

Президентка Косово Вйоса Османі заявила, що косовську поліцію, миротворців KFOR і журналістів атакували «нелегальні сербські структури, перетворені на злочинні угруповання».

Вона звинуватила президента Сербії Александра Вучича.

«Ті, хто виконує наказ Вучича щодо дестабілізації на півночі Косова, повинні постати перед правосуддям», — закликала вона.

Водночас президент Сербії попросив сербів на півночі Косова не вступати в конфлікти з НАТО. За його словами, під час сутичок постраждали 52 серби, троє з них отримали важкі поранення.

Тим часом у Белграді кілька десятків громадян перекрили частину траси, заявивши, що протестують проти ситуації в Косово. Долучитися до акції закликала права організація «Рух захисту Косова». Також її підтримав Младен Обрадович з ультраправої організації «Образ», діяльність якої Конституційний суд Сербії заборонив в 2012 році.

Що передувало?

26 травня в муніципалітетах на півночі Косова, де переважає сербська громада, стався конфлікт між косовською поліцією та місцевим населенням.

Поліція допомогла новим албанським мерам міст Звечан, Лепосавич та Зубін-Поток зайти до своїх офісів, чому протистояли місцеві серби.

Мерів обрали на виборах у квітні 2023 року, які бойкотувала найбільша партія косовських сербів «Српска листа», що зберігає тісні зв’язки з нинішнім урядом Сербії.

Поліція застосувала сльозогінний газ та світлошумові гранати, натомість протестувальники кидали каміння.

Після інциденту президент Сербії наказав привести в бойову готовність і розгорнути сербську армію на кордоні з Косовом, незалежність якого Белград не визнає. Влада Косова звинуватила у заворушеннях сербські «кримінальні та незаконні структури».

Зранку 29 травня серби з міст Звечан, Лепосавич та Зубін-Поток знову вийшли на протест. У Звечані сталися сутички між протестувальниками та миротворцями KFOR, які охороняли будівлю муніципалітету.