Попит на робітничі професії
За даними Державного центру зайнятості, в категорії «кваліфікований робітник з інструментом» найбільший попит мають професії швачки, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, слюсаря-ремонтника, слюсаря-сантехніка, електрогазозварника, пекаря.
Також відчутний дефіцит кадрів у секторі будівництва — компаніям потрібні будівельники, муляри, облицювальники. В аграрному секторі працедавці шукають трактористів, операторів доїльних установок тощо.
Попит на робітничі спеціальності пов’язаний із тенденціями до стабілізації української економіки у віддалених від лінії фронту регіонах, а в період повоєнної відбудови «робочі руки» будуть потрібні всюди.
Кого шукають роботодавці?
«У перші місяці війни пропозиція сягала рекордно низького рівня — 4000 вакансій, але ринок поступово оживав. На початку 2023-го ми вийшли на 40-50 тисяч пропонованих вакансій, нині ж — понад 60 тисяч. Лідерами з працевлаштування є Київ, Львів, Дніпро. На заході ситуація попиту і пропозицій вакансій більш збалансована, ніж у центрі, на сході та півдні. Звісно, це залежить від регіону й рівня безпеки: у прифронтових областях ситуація складна, а у відносно безпечних містах Франківщини чи Львівщини ринок праці подекуди відновився до довоєнного рівня», — зазначає незалежна експертка з підбору персоналу Тетяна Пашкіна.
За її словами, все більше компаній відновлюють роботу — у своїх регіонах або в місцях релокації. Тож популярність фахівців робітничих спеціальностей зростатиме.
«Зварювальник, слюсар і швачка – фахівців цих трьох професій шукають постійно, їх хронічно бракує. Також завжди є попит на автомеханіків, теслів, електриків. Ці професії добре оплачувані як в Україні, так і закордоном», — зазначає експертка.
Оплата праці
За даними сайту пошуку роботи Work.ua, 2023-го представникам робітничих професій пропонують середню заробітну плату близько 16 000 грн. Зарплата токаря — 17 500 грн, гідравліка — 18 000. Найвища середня зарплата в екскаваторників — 20 000 гривень, автослюсарів – 25 000, тонувальників — 30 000 грн.
Традиційно найвища середня зарплата у Києві — 18 000 грн, Львові — 16 000 грн, Чернігові, Сумах та Кривому Розі — 12 500 грн.
Профорієнтація та усвідомлений вибір профтехосвіти
Професійно-технічна освіта дуже популярна за кордоном. Багато школярів та їхніх батьків обирають саме цей шлях для навчання. І сприяє цьому, зокрема, й інтеграція профорієнтації в шкільну програму. В Україні профорієнтація також стає все популярнішим інструментом, який допомагає молоді з вибором.
Так, популярною є онлайн-платформа з профорієнтації та побудови кар’єри «Обери професію своєї мрії». Тут можна отримати профорієнтаційну консультацію, пройти онлайн-тестування, переглянути відеоогляди різних професій. Заклади профтехосвіти та підприємства часто проводять дні відкритих дверей та майстер-класи, де можна ознайомитися з різними видами професій і побачити всі процеси з середини.
Перевагою профтехосвіти є і швидкість опанування фаху — від шести місяців (на базі 11 класів) до трьох років (на базі 9 класів). Для тих, хто вже має диплом, але потребує перекваліфікації, в навчально-практичних центрах діють короткострокові курси: здобути диплом кухаря, швачки чи, скажімо, зварювальника можна за 2,5 місяці.
Можливості навчання та перекваліфікації
«Сучасна молодь розуміє, що, здобувши робітничу професію, буде потрібною на ринку праці та зможе реалізуватися. Ми навчаємо автослюсарів, електрогазозварників, будівельних столярів, малярів-штукатурів, плиточників, кухарів, перукарів. В училищі діє 18 майстерень із новітнім німецьким та італійським обладнанням. Студенти вже під час виробничого навчання надають платні послуги за своїм фахом. Також на третьому курсі вони проходять виробничу практику на різних підприємствах Львівщини. Часто найбільш здібні студенти залишаються там працювати», — розповідає директор Дрогобицького вищого професійного училища №19 Володимир Маринкевич.
Нині профосвіта — це також нагода для багатьох українців, які втратили роботу, перекваліфікуватися й швидко здобути нову професію.
Так, українці можуть здобувати другу робітничу спеціальність безоплатно чи змінювати професію за скороченою програмою навчання. Вступ до профтехів в умовах воєнного стану не залежить від місця фактичної реєстрації. Скажімо, для переселенців це нагода за кілька місяців опанувати новий робітничий фах, влаштуватися на високооплачувану роботу й відновити фінансову незалежність.
Ця публікація підготовлена за підтримки Європейського Союзу та його держав-членів Німеччини, Фінляндії, Польщі та Естонії у межах програми «EU4Skills: Кращі навички для сучасної України». Програма має на меті надати підтримку у впровадженні реформи профосвіти та модернізації інфраструктури обраних навчальних закладів. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Європейського Союзу, його держав-членів та Програми.
Матеріал опублікований на правах реклами.
Наталка Шаманова