Про це повідомили Українська гельсінська спілка з прав людини та центр захисту прав ЛГБТ «Наш світ», які представляли інтереси заявників в ЄСПЛ.

Пара геїв, які проживають сім’єю як партнери з 2010 року, у 2014 році вирішили звернутися до Європейського суду з прав людини через неможливість легалізувати свої стосунки в Україні. 

Суд встановив, що із заявниками поводилися інакше, ніж із різностатевими парами через відсутність будь-якого правового визнання та захисту для них, і що їхня сексуальна орієнтація була єдиною підставою для відмінностей у поводженні.

Розглядаючи справу, суд визнав, що «на відміну від різностатевих пар, які вважають за краще не вступати в шлюб з особистих причин, але все ж мають право на юридичне визнання і захист, заявники не мають ані доступу до шлюбу в Україні, ані можливості отримати будь-яку альтернативну форму юридичного визнання».

Так, суд констатував порушення Україною статті 14 у взаємозв’язку з статтею 8 Європейської конвенції з прав людини. 

Тож ЄСПЛ ухвалив виплатити кожному з пари по 5 тисяч євро компенсації моральної шкоди, а також відшкодувати витрати на працю адвокатів.

А втім, як повідомляли в Мін’юсті, Україна не виконала більш як третину рішень ЄСПЛ. У Мін’юсті пояснювали це тим, що більшість із вказаних рішень стосуються системних і структурних проблем, або ж тим, що провадження тривають надто довго.

Права ЛГБТ+ в Україні

Останнім часом серед українців покращилося сприйняття ЛГБТ+. Наприклад, Київський міжнародний інститут соціології з’ясував, що ще 2016 року негативне ставлення мали 60,4% українців, а вже 2022-го — 38,2%. У січні 2023 року 58% українців цілком або частково погоджувалися, що представники ЛГБТ+ повинні мати такі самі права, як усі інші. Протилежну думку мали лише 20%.

А втім, в Україні продовжують фіксувати випадки дискримінації. 2022 року на території України моніторингова мережа правозахисного ЛГБТ-центру «Наш світ» зафіксувала 103 випадки гомофобії, трансфобії, дискримінації та інших порушень прав людини, зокрема 31 випадок із боку окупантів.

Одностатеві шлюби в Україні не легалізовані. Однак у парламенті в березні зареєстрували законопроєкт №9103, яким пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.

Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство. Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.

На петицію про підтримку законопроєкту уже відповів президент Володимир Зеленський: він попросив спікера Верховної Ради звернути увагу на це питання, а також попросив звернути увагу на петицію й Кабмін, оскільки Мін’юст працює над схожим законопроєктом.