Про це повідомила заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк.

Заяву підписали представники Албанії, Бельгії, Болгарії, Канади, Чехії, Данії, Естонії, Німеччини, Франції, Ісландії, Італії, Латвії, Литви, Люксембургу, Польщі, Румунії, Норвегії, Великої Британії та США.

У цій заяві очільники комітетів звернулися до голів держав та урядів країн НАТО. Вони закликали надати на саміті у Вільнюсі чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі та сильні гарантії безпеки для України.

Глави комітетів зазначають, що приєднання України до НАТО буде набагато ефективнішим та менш витратним, ніж поточна безпекова допомога. Також вони вважають, що членство України в НАТО стане значним внеском у безпеку Альянсу. Політики також закликали до поглиблення інтеграції України у структури й процеси НАТО на шляху до членства.

Липневий саміт НАТО

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що в липні головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Посадовець вважає, що на саміті Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов’яже представити цей графік до кінця 2023 року.

Крім цього, за словами глави МЗС, на саміті буде «багато інших рішень», і «готуються певні гарантії безпеки для України».

А втім, раніше видання The Financial Times із посиланням на неназваних дипломатів писало, що НАТО хоче збільшити фінансову допомогу Україні, аби Київ менше дратувався через небажання Альянсу говорити про приєднання України. Один із дипломатів розповів, що в НАТО поки що не розглядають заявку України на вступ: «Цей лист-заявка лежить на столі, і ми просто ігноруємо його».

«Ми не зможемо запропонувати їм членство найближчим часом. Але ми можемо говорити про тісніші відносини між НАТО та Україною. Проте ми маємо великий дефіцит фінансування для цього, і нам потрібно вкладати у це значні кошти», — сказав інший дипломат.

Однак президент України Володимир Зеленський наголошував: Україна не піде на компроміси в питанні членства в НАТО. «Я хотів би сказати і передати всім нашим партнерам, які постійно шукають компроміси для України на шляху до НАТО, що і в цьому питанні Україна буде безкомпромісною», — наголосив він.

Зеленський запевняє, що Україна вже зробила все для того, щоб країни НАТО схвалили її заявку на приєднання до Альянсу.

«Ані більшість українців, ані більшість європейців, ані більшість жителів усього простору НАТО не зрозуміють лідерів Альянсу, якщо на цьому саміті у Вільнюсі не прозвучить заслужене політичне запрошення для України до Альянсу», — наголосив президент.