Про це заявив президент Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з президентом Естонії Аланом Карісом.
«Ми люди адекватні й розуміємо, що жодну країну НАТО ми не будемо втягувати у війну; Україна не буде членом НАТО, поки триває ця війна. І не тому, що не хочемо, а тому, що це неможливо», — наголосив глава української держави.
Водночас Зеленський зазначив, що Україна не шукає альтернативи НАТО.
«Наведіть мені приклад, яка країна НАТО воює із росією, або на території якої країни НАТО зараз присутні російські війська? Це свідчить про те, що це найкращі гарантії безпеки для України», — пояснив він.
Крім того, глава держави наголосив, що Україна потребує гарантій безпеки до вступу в НАТО.
«На сьогодні гарантіями безпеки для нашої держави є санкції, фінансові гарантії, зброя тощо. Це те, що є сьогодні не в документах, а в реальності. І якщо ми хочемо мати гарантії на папері, то має бути чітко вказано, що ці гарантії безпеки діють для України доти, поки країна не отримає головних гарантій безпеки, а саме — членства в НАТО», — додав Зеленський.
Вступ України в НАТО
Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 вересня 2022 року підписали заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку.
Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. 4 квітня після тривалих переговорів з Туреччиною 31 країною-членом НАТО офіційно стала Фінляндія. Швеція, яка подавала заявку на вступ одночасно з Фінляндією, досі не отримала членство через позицію Угорщини та Туреччини.
Станом на початок червня 2023 року членство України в НАТО підтримали 19 країн: Албанія, Бельгія, Болгарія, Канада, Чехія, Данія, Естонія, Німеччина, Франція, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Польща, Румунія, Норвегія, Велика Британія та США.
Голови парламентських комітетів із закордонних справ цих країн закликають надати на саміті у Вільнюсі в липні цього року чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі та сильні гарантії безпеки для України.
Раніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявляв, що в липні головним питанням на черговому саміті НАТО у Вільнюсі буде рух України до членства в Альянсі. Посадовець вважає, що на саміті Альянс має ухвалити політичне рішення, яке або безпосередньо визначить графік вступу України, або зобов’яже представити цей графік до кінця 2023 року.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що під час липневого саміту у Вільнюсі союзники планують «надіслати дуже чіткий меседж підтримки України».