Про це йдеться в заяві верховного представника ЄС із зовнішніх справ Жозепа Борреля.

Боррель наголосив, що відсутність деескалації напруги призведе до негативних наслідків. 

Від імені ЄС він закликав владу Косова:

  • призупинити поліцейські операції в районі будівель муніципалітетів. Мери мають тимчасово виконувати свої обов’язки в інших приміщеннях;
  • якнайшвидше провести дострокові вибори в усіх чотирьох муніципалітетах, де спалахнули протести;
  • залучити косовських сербів до виборів.

«Ми закликаємо як Косово, так і Сербію негайно та безумовно вжити заходів для деескалації, припинити використовувати риторику, що викликає розбіжності, і утриматися від будь-яких подальших нескоординованих дій. Спокій потрібно терміново відновлювати», — наголосив Боррель.

Раніше BBC писало, що Сполучені Штати оголосили про застосування заходів проти Косова через ігнорування їхніх порад щодо уникнення підвищення напруженості в північних районах, населених сербами. США навіть виключили Косово з участі у військових навчаннях під керівництвом США в Європі. Також у Вашингтоні заявили, що на тлі напруження «не мають ентузіазму» допомагати Косову в його зусиллях отримати ширше міжнародне визнання та просуватися до членства в ЄС і НАТО.

Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті після розмови з трьома сенаторами США припустив проведення нових місцевих виборів на півночі республіки. Однак додав, що для цього сербській громаді потрібно припинити блокувати будівлі місцевих рад та більше не вдаватися до протестів.

Перед тим в інтерв’ю Politico Курті назвав критику з боку США «несподіванкою та надмірною реакцією».

Що передувало?

23 квітня на півночі Косова, де проживають переважно серби, відбулися муніципальні вибори. Найбільша партія косовських сербів «Српска листа», що зберігає тісні зв’язки з нинішнім урядом Сербії, бойкотувала вибори.

Явка на вибори становила менше ніж 4%. Без голосів сербської громади перемогу здобули політики албанського походження.

26 травня поліція вирішила допомогти новим албанським міським головам міст Звечан, Лепосавич і Зубін-Поток зайти до своїх офісів. Проте стався конфлікт між косовською поліцією та місцевим населенням.

Зранку 29 травня у Звечані сталися сутички між протестувальниками та миротворцями KFOR, які охороняли будівлю муніципалітету. Постраждало близько 25 миротворців.