В Одеській області побачили рідкісного птаха – пісочника морського.
Як повідомляє адміністрація національного природного парку “Тузлівські лимани”, птаха на піщаному пересипі між Чорним морем та лиманом Шагани зафіксував науковець заповідника Олександр Бронсковий.
Йдеться про самця перелітного птаха – пісочника морського чи зуйок (Charadrius alexandrinus). На його ніжках були помічені кільця.
“Кільцювання птахів – один із методів вивчення біології диких пернатих і термінів їх перельоту тощо. На лапці птаха закріплюють марковане кільце, на якому зазначають номер, країну, установу тощо. Це дозволяє отримати більш точну інформацію про вік і походження птаха. Кільце – це своєрідний технічний паспорт”, – пояснюють науковці.
Наразі співробітникам парку вдалося дізнатись майже всю історію життя цього птаха. Його окільцювали металевим кільцем ще пташеням у верхів’ях лиману Куяльник 17 червня 2006 року. В 2007 році він гніздився в низинах лиману, у 2008 його люди не бачили, а у 2009 році він був спійманий в низинах і обвішаний кольоровими кільцями.
“В 2009-2019 роках гніздився в низинах Куяльнику. І от тепер зустріч на Шаганах. Цьому птаху 17 років і це друге місце пісочників морських за віком для регіону! Перше місце зайняв 18-річний зуйок”, – розповіли у нацпарку.
На думку фахівців, “зафіксований” на лимані птах напевно розмножувався, бо мав гніздову поведінку. Також вони маєть надію, що у наступних роках його знов побачать на Тузлівських лиманах.
Як відомо, пісочника морського включено до Боннської та Бернської конвенцій, угоди AEWA. Включено до Червоної книги України (статус − вразливий). В Україні охороняється у межах об’єктів природно-заповідного фонду, розташованих на узбережжі морів.
Рідкісні птахи у парку “Тузлівські лимани”
Нагадаємо, цьогоріч у заповіднику “Тузлівські лимани” на Одещині вперше почали гніздуватися рожеві фламінго. Загалом, їх на Одещині зафіксовано понад півтисячі.
Також до природного парку “Тузлівські лимани” прилетіли яскраві червонокнижні сиворакші. Дивовижні птахи з’явилися у заповіднику та оселилися на кордоні “Тузлівська Амазонія”. Щоб достатися до України, вони подолали від Південної Африки 6 тис. км.
У Національному природному парку “Тузлівські лимани” в Одеській області вперше з’явився рідкісний павук. Йдеться про чорну товстоголовку (Eresus moravicus) – це яскравий, гарний, рідкісний вид павука.