Після подій 23-24 червня в Росії, в українських медіа та різних телеграм-каналах почалася хвиля повідомлень про те, що “Пригожина невдовзі вб’ють в Білорусі”. Цікаво, що як джерело журналісти вказують CNN. Те саме CNN, яке ще добу тому розповідало про паралелі з 1917 роком та писало-говорило про заколот. Причому, не даючи жодних адекватних розкладів як по структурі цієї ПВК (до прикладу, не говорячи про Африку, про видобувний бізнес, про кількість офіцерів ГУ ГШ на посадах командирів, та навіть про заступника “командира ПВК”, який “всього тільки” був заступником Шойгу до травня 2023 року). Усе це свідчить про обізнаність ресурсу в реальній ситуації. Проте, є ж гарна “кричуща” новина, тож можна закинути її в інформаційний простір. Тим більше, що “колеги-конкуренти” це вже роблять.
А тепер питання на логіку.
1. Якщо зараз, до завершення кризи, вбити Пригожина, то що робити з лояльністю тих 15-17 (не 25 як говорив Пригожин) тисяч бійців, які брали участь в рейді? Вони ж зрозуміють, що вони наступні. І вони разом та зі зброєю.
2. Що робити з лояльністю частин ЗС РФ, які мали симпатії до ПВК “Вагнер” (а зараз вони на фронті)?
3. Що робити з африканським бізнесом, який вкрай важливий для РФ сьогодні, й заміни пригожинським (а там саме такі бійці) поки немає?
4. Якщо вбити Пригожина через декілька місяців, то ті самі запитання: Африка, структури партнерів Пригожина, зрештою, частина башт Кремля… Та й питання Лукашенка, для якого живий Пригожин є дуже цінним активом. І вбивство руйнує, серед іншого, лояльність власного (Лукашенки) силового блоку (демонструє, що бос може їх здати).
5. Врешті, Пригожин настільки тупий, що буде просто сидіти в якомусь заміському маєтку та очікувати, коли по нього прийдуть?
Який висновок? Міжнародні ЗМІ не завжди є найобізнанішими в умовно наших “розборках”. Треба вмикати логіку, перш ніж сліпо повторювати. Якось так.
Наостанок, зазначу, що Пригожина справді можуть вбити. Але пізніше. Наприклад, коли він повернеться на фронт. Або коли він поїде до одного з підрозділів в Африці. Там чи то повстанці нападуть, чи то змія вкусить. Хоча таке реалізувати буде дуже важко…
Головне — логіка смерті має бути пов’язаною з його подальшою діяльністю, а не з тим, що він робив у 2022-2023 роках.
Ігар Тишкевич, політичний аналітик Українського інституту майбутнього