Посол з особливих доручень МЗС України Ольга Трофімцева відреагувала на повідомлення Financial Times про те, що ЄС нібито розглядає можливість надання підсанкційному російському “Россельхозбанку” доступу до SWIFT з метою продовження “зернової угоди”. 

У дописі в Telegram Трофімцева наголосила, що шантажист, яким є Російська Федерація, не зупиниться, якщо виконувати його вимоги.

“З одного боку – будь-які можливості для агроекспорту це добре. З іншого – йти на поступки шантажисту – це спонукати його до шантажу далі. Це ж відома аксіома: шантажист не зупиняється, якщо ти виконуєш його вимоги. Він просто придумує нові приводи для шантажу. Будемо спостерігати. І працювати над альтернативними шляхами”, – написала вона і наголосила, що висловлює власну думку, а не позицію міністерства. 

Трофімцева додала, що повноцінна робота чорноморських портів у будь-якому разі не буде можливою до завершення війни.

“Все одно без перемоги і повного звільнення басейну Чорного моря від військової присутності Росії спокійно працювати там навряд чи буде можливо”, – додала вона.

Відновлення доступу “Россельхозбанку” до SWIFT – що треба знати 

17 травня попри погрози РФ було вкотре продовжено дію “зернової угоди”, укладеної за посередництва Туреччини та ООН. Ця угода дозволила розблокувати експорт продовольства Чорним морем в умовах повномасштабної війни. 

Після того, як угоду було продовжено на два місяці, російська сторона вкотре заявила про прагнення вийти з неї. Країна-агресор висунула вимоги, одна з котрих – підключення “Россельхозбанку” до міжнародної міжбанківської системи SWIFT. Потребу у знятті санкцій пояснюють нібито наявними проблемами для російського сільськогосподарського експорту.

За інформацією джерел FT, в Євросоюзі обговорюють можливість погодитись на умови Москви та надати доступ до SWIFT спеціально виділеній дочірній компанії російського “Россельхозбанку”. Прихильники цієї ідеї в блоку називають її “найменш поганим варіантом” розв’язання проблеми.

Крім доступу до SWIFT ворог наполягає на забезпеченні транзиту аміаку українською територією. ООН пропонує Україні, Росії та Туреччині обговорити транзит російського аміаку.