Українські розробники намагаються знайти засіб, який допоможе справлятися з атаками дронов-камікадзе.
Як пише Reuters у своєму матеріалі, Захід розробив системи ППО для протидії ракетним атакам, але знищення роїв безпілотників вартістю $50 тис. за штуку ракетами, кожна з яких коштує $1 млн, не є ідеальним.
“Це невигідно, тому нам потрібно постійно знижувати вартість інструментів, які ми використовуємо для знищення “шахедів””, – сказав віце-прем’єр Михайло Федоров.
Тому, як зазначає видання, йдеться про виявлення безпілотників акустичними та іншими засобами, а також про фактичне їх знищення. У 2022 році Україна запустила проект, спрямований на створення “Армії дронів”, який переріс у держпрограму, що охоплює все: від виробництва безпілотних літальних апаратів до навчання пілотів дронів.
Як зазначив віце-прем’єр Федоров, виробництво безпілотників в даний час ведеться по всій Україні, незважаючи на загрозу російських авіаударів. За його словами, виробникам було наказано розподілити роботу по різних майданчиках і використовувати бомбосховища для деяких частин виробничого процесу.
“Сьогодні цей підхід працює, і всі виробники продовжують працювати, і ракети не б’ють по виробництву. Вони (удари) бувають, але не в таких масштабах”, – уточнив він.
Федоров додав, що більше 80% закуповуваних для ЗСУ дронів українського виробництва і збірки.
Анатолій Храпчинський, який працює у фірмі, що розробляє технології радіоелектронної боротьби, порівняв підхід України до технологічних інновацій з підходом РФ. За його словами, в той час як в Росії використовується підхід “зверху вниз” і в ньому домінують держпідприємства, в Україні рушійною силою є приватний сектор, в який залучено безліч невеликих компаній.
“Коли ми починали цей проект минулого року, було сім компаній, які могли б продати дрони державі. Сьогодні їх 40, а до кінця року буде 50”, – прокоментував Федоров.
Безпілотники на службі ВСУ
“Через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення всі зрозуміли, що найбільш ефективним способом ведення розвідки і ураження противника є безпілотні літальні апарати”, – прокоментував бригадний генерал Юрій Щиголь.
Щиголь, який курирує закупівлі для держпрограми, сказав, що в даний час закуплено 15 тис. дронів, найбільше надходить через Міноборони, а інші поставляються за рахунок іноземної допомоги та волонтерів. “Наша мета цього року – закупити понад 200 тис. ударних і великих розвідувальних безпілотників… ми купимо стільки безпілотників, скільки доступно для покупки на ринку”, – зазначив Щиголь.
При цьому, як зазначило видання, загальна кількість безпілотників, які ЗСУ використовують на полі бою, невідома.
Атаки дронів по Україні
У травні РФ атакувала Україну рекордною щомісячною кількістю безпілотників. На територію країни було запущено понад 300 БПЛА. З їх допомогою окупанти домагаються виведення з ладу енергопостачання України. Саме цього домагалася Росія минулої зими.
Справа в тому, що іранські безпілотники літають низько і можуть уникнути виявлення засобами ППО. Їх навігаційні системи досить надійні, щоб їх було важко збити за допомогою засобів РЕБ проти дронів, які порушують радіочастоти.