Після погроз атакувати цивільні судна, які прямують до портів України Чорним морем, ворог завдав серію ударів по портовій інфраструктурі південних українських міст. За 9 днів внаслідок атак російських окупантів пошкоджено та частково знищено 26 портових об’єктів, 5 суден, повідомив віце-прем’єр-міністр Олександр Кубраков на засіданні Ради Україна-НАТО.
“Спільно засудили вихід Росії з “зернової ініціативи” та цілеспрямовані ракетні та дронові атаки на портову інфраструктуру півдня України. Тільки за останні 9 днів в результаті атак РФ пошкоджено та частково знищено 26 об’єктів портової інфраструктури та 5 цивільних суден. Також росіяни обмежують судноплавство в районі тимчасово окупованого Криму та біля територіальних вод Болгарії. Цим РФ фактично блокує рух суден в напрямку морських портів України”, – зазначив Кубраков.
Міністр закликав країни діяти швидко та рішуче, не допустити блокади Чорного моря російськими військами.
“Це може призвести не тільки до втрат української економіки, але й до серйозної продовольчої кризи у світі, зокрема в таких гуманітарно чутливих регіонах як Африка та Азія”, – наголосив він.
За інформацією Кубракова, наразі вже обговорюються можливі шляхи протидії цинічним атакам ворога та перешкоджанню вільному торговельному судноплавству.
“Вдячний союзникам з Альянсу за рішення посилити свою розвідувальну діяльність в акваторії Чорного моря. Розраховуємо, що це допоможе стабілізувати безпекову ситуацію і створить умови для відновлення нормальної роботи українських портів”, – прокоментував міністр.
Засідання Ради Україна-НАТО з приводу виходу Росії з “зернової угоди”
26 липня відбулося засідання Ради Україна-НАТО з приводу виходу Росії з “зернової угоди” та її атак на південні області України, ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським 22 липня під час розмови з генсеком НАТО Єнсом Столтенбергом.
У спільній заяві члени Альянсу засудили дії Росії та наголосили, що нова зона загроз Росії в Чорному морі в межах виключної економічної зони Болгарії “створила нові ризики ескалації, а також серйозні перешкоди для свободи судноплавства”.
Генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що дії Росії створюють суттєві ризики для стабільності Чорноморського регіону, у зв’язку з чим Альянс посилить спостереження і розвідку в регіоні Чорного моря, в тому числі за допомогою морських патрульних літаків і безпілотників. Він наголосив, що НАТО готовий і надалі захищати свої території від агресії.
Ініціатива проведення засідання була викликана тим, що 18 липня Росія заявила про вихід з “зернової угоди” про експорт продовольства з українських портів, після чого почала завдавати ударів по портовій інфраструктурі на півдні України, об’єктах зберігання продовольства. Здійснені були ракетні атаки та удари безпілотниками зокрема і по центру Одеси, в резульаті чого зруйновано історичні будівлі, що охороняється ЮНЕСКО.
Крім того, Росія вдарила безпілотниками по дунайських портах, біля кордону з Румунією. Також росіяни погрожували атакувати цивільні судна, які прямують в українські порти по Чорному морю. У Міноборони РФ заявили, що будуть реагувати на ці суховантажі і танкери, як такі, що перевозять вантажі військового призначення.