Давня імперська мрія РФ – тримати під контролем Чорне море і протоку Босфор.
Якщо Росія спровокує інші країни й блок НАТО загалом на активну протидію таким незаконним спробам, тоді підхід “сам не гам і другому не дам” може повернутися росіянам сторицею, розповів військовий експерт, співдиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова Олексій Мельник в інтерв’ю Obozrevatel.
“…залежність Росії від таких базових свобод, як свобода навігації, свобода судноплавства в десятки разів вища, ніж, наприклад, України, враховуючи те, що 90% російського нафтового експорту йде саме через Чорне море. Або крадене зерно, яке Росія має намір вивозити в країни Африки”, – зазначив експерт.
За його словами, “це їхня давня імперська мрія – контролювати Чорне море, протоку Босфор”. Мельник додав, що міни, які загарбники розкидають на шляху, яким кораблі потенційно можуть йти в українські борти, дрейфують морем і невідомо, який корабель можуть потопити.
“На сьогодні НАТО поводить себе доволі пасивно, але не факт, що така поведінка буде тривати й надалі, особливо коли це торкнеться їхніх інтересів не просто десь далеко, а безпосередньо”, – зазначив експерт.
Важливі новини про Чорне море – зараз це варто прочитати
Нагадаємо, після того, як у середині липня РФ зірвала продовження “зернової угоди”, якою було передбачено експорт зерна з України Чорним морем, російські окупанти почали завдавати масовані удари по українській портовій інфраструктурі та зерносховищах.
Крім того, російська сторона пригрозила топити у Чорному морі борти, які йдуть в наші порти, оскільки вважатиме, що вони перевозять боєприпаси та зброю. Міноборони України відповіло на погрози супротивника і закрило для російських кораблів північно-східну частину Чорного моря та Керч-Єнікальську протоку.