Наразі основна загроза на Чорному морі – міни, але для того, щоб забезпечити безпеку судноплавства Україні також потрібно посилити сили протиповітряної оборони. Таку думку на брифінгу озвучив військово-морський експерт, капітан 1 рангу запасу ВМС ЗСУ Андрій Риженко.

“[Міни] – дуже серйозна небезпека, яка може стати наразі основною загрозою для мореплавства. У нас є ракети, але вони прикривають північно-західну частину моря, на глибину 200 км від узбережжя. Також вагомим фактором протидії можуть бути наші протиповітряні сили. Була інформація, що США передадуть нам чотири комплекси NASAMS – вони дозволять забезпечити безпеку судноплавства на морському просторі України”, – розповів експерт. 

Крім того, за його словами, у середньостроковій перспективі Україна може отримати літаки F-16, які можуть серьезно покращити безпеку у морі, атакувати ворожі кораблі тощо.

Риженко наголошує, що Україні вкрай потрібно розвивати надводний флот. Зокрема, вплинути на безпеку судноплавства можуть невеликі мобільні катери, які можуть швидко завдавати ударів  по противнику у районі Кримського півострову та Новоросійська, де базуються російські субмарини та надводний флот.

Він наголосив, що при виході на узбережжя Азова ЗСУ потрібно буде брати під контроль азовські порти та води. Фахівець нагадав, що Азовське – внутрішнє море України та РФ, і Силам оборони вкрай важливо розробити стратегію щодо контролю цих вод. 

“Без наявності надводних сил це зробити неможливо”, – додав Риженко. 

Він додав, що такі катери Україна могла б отримати від західних партнерів, а “зайти” ці  малотоннажні кораблі повинні “не через протоку Босфор”. За словами фахівця, наразі є сучасні технології, які дозволяють певним чином, в тому числі протикорабельними ракетами, озброїти такі катери, які можуть бути навіть  безекіпажними.

“До речі, такі безекіпажні катери та дрони можуть виконувати протимінні та спостережливі функції. І це набагато дешевше ніж класичними катерами, та немає фактору людських втрат”, – додав Риженко.

Ситуація в Чорному морі – останні оцінки

Військово-морський експерт Андрій Риженко раніше наголошував, що для цивільних суден, що змогли потрапити до дунайських портів на Одещині, існують певні ризики. Окупанти можуть здійснити провокації на їхньому шляху, зокрема застосувати дрейфуючі міни та морські дрони, а потім звинуватити в цьому Україну.

Також про те, що Росія може готувати нову провокацію в Чорному морі, щоб звинуватити в ній Україну, наголошувала тимчасово повірена у справах США при ОБСЄ Кетрін Брукер. За її словами, російські військові встановили додаткові морські міни на підходах до українських портів.