Каховське водосховище доцільно затопити частково, щоб наповнити водоканал, зробити судноплавним Дніпро і забезпечити водоохолоджуючий басейн атомної станції. А електроенергія – це вже другорядне.
Таку думку висловив академік НАН України, геоботанік і доктор біологічних наук Яків Дідух в інтерв’ю РБК-Україна. “Потрібно максимально скоротити площу затоплення, але зовсім не затоплювати не можна. Тут повинні обчислити гідрологи, скільки потрібно води… Крім того, оцінити вигоди і втрати і прийняти зважене рішення”, – пояснив фахівець.
На думку Дідуха, в районі водосховища в деяких місцях можна побудувати дамби або поглибити русло. “Потрібно все прорахувати… На екологічні та інші втрати уваги не звертають. Тут треба зробити виважений висновок, тому що такі помилки коштують дорого і ситуацію назад не повернеш”, – зазначив експерт.
Фахівець розповів, що до того часу, поки Україна зможе відновити водосховище, ці території вже заростуть. “Через 8 років там будуть дерева і трава і коли ці зарості затоплять, органіка буде перегнивати і забруднювати повітря, тому що проточність води незначна. Хоча це не ті масштаби, які тягнуть за собою підвищення температури, але це суперечить доктрині охорони навколишнього середовища”, – пояснив Дідух.
Каховське водосховище
6 червня російські окупанти підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції, в результаті чого десятки населених пунктів як на підконтрольній, так і на окупованій території Херсонської та Миколаївської областей були затоплені.
Після руйнування дамби Каховське водосховище обміліло, глибина знизилася приблизно на 14 м. Тепер його дно заростає травою.