Російський лідер вторгся в Україну минулого року, абсолютно помилково вважаючи, що це буде коротка і славна війна. Його теорія перемоги тепер обертається навколо того, щоб в довгостроковій перспективі пережити як Київ, так і його західних союзників.
Останнім часом список причин, за якими Путін вважає, що це може спрацювати – від успіху його зернової блокади до його здатності продовжувати виробництво крилатих ракет, незважаючи на санкції, – розширюється, пише Bloomberg.
Однак ще більш багатообіцяючими для Кремля є майбутні вибори. Боротьба України все більше виявляється залученою в культурні війни Заходу, які так звані альтернативні праві представляють як справу ліберального істеблішменту, що обтяжує звичайних громадян. Поки Словаччина і Польща, два сусідніх союзника України, готуються йти на вибори, крайні праві партії в обох країнах отримали вигоду з вартості підтримки Києва, щоб отримати голоси.
Їх успіх – це червоний прапор, який показує європейським лідерам, що їм потрібен добре зрозумілий план по відбиттю російського вторгнення на Україну протягом декількох років, який виходить далеко за рамки риторики “стільки, скільки буде потрібно”. Тривала війна, тепер, коли здається очевидним, що літній контрнаступ України не принесе швидкої перемоги, союзникам Києва доведеться краще пояснити свою зацікавленість у відмові Росії від її експансіоністської програми – і внести великі зміни, необхідні для її досягнення.
До тих пір прихильникам Кремля на заході буде над чим працювати. Вони можуть вказати на тягар прийому деяких з 6,2 мільйонів українських біженців, які все ще перебувають за кордоном, або на 250 мільярдів євро (265 мільярдів доларів) у вигляді військової, гуманітарної та фінансової допомоги. Вони також можуть підкреслити інфляцію цін на енергоносії в Європі, яка була прискорена різким скороченням імпорту російського природного газу і нафти.
Додайте ці витрати до розповіді, побудованої навколо передбачуваної неминучості поразки України і відповідальності заходу за вторгнення Росії, і ви отримаєте потужний популістський коктейль.
Найбільш обнадійливим для Путіна є можливість того, що вибори в США в листопаді наступного року приведуть до другого президентства Дональда Трампа.
Враховуючи, наскільки сильно Росія недооцінила волю України до боротьби і здатність Європи і США об’єднатися на підтримку Києва, все це може здатися невиправдано песимістичним. Європа пройшла шлях від відставання від США за масштабами фінансової та військової допомоги до їх випередження.
Все це так, але втома від війни неминуча. Без переконливої відповіді на стратегію Путіна, спрямовану на те, щоб пережити Захід, ризики для України зростатимуть у міру того, як Росія мобілізує додаткові війська і переводить свою економіку на військову основу. Російські “яструби” вважають, що отримання контролю над Україною необхідно для відродження Москви як великої держави, яка може нав’язувати свої інтереси в Центральній Європі, на Балканах і за її межами, що є рецептом нестабільності. Війна навряд чи припиниться до тих пір, поки Кремлю не стане очевидно, що вона не зможе домогтися успіху. Тільки тоді можна буде досягти міцного врегулювання ситуації в Україні.
Відповідь поки не в нових санкціях. Посилення існуючих санкцій може допомогти, але на Росію вже поширюється один з найширших режимів санкцій в історії. Відповідь також не може значною мірою залежати від США, враховуючи невизначеність навколо виборів наступного року.
Зрештою, саме Європі доведеться діяти так, як вона не робила раніше. Це означає, що потрібно виробляти більше зброї для України і знаходити більше грошей, тому що захист від військової машини Росії обходиться дорого. Але Європі також необхідно послати послідовний сигнал про те, що вона розглядає оборону України як довгостроковий стратегічний пріоритет. І неодмінною умовою для цього є отримання Україною зеленого світла для переговорів про вступ до ЄС у грудні.
До фактичного членства ще далеко, але його цілеспрямоване прагнення стане основою реформ, які Києву необхідно провести щодо корупції та зміцнення своєї економіки. Це вимагатиме реструктуризації блоку, щоб уможливити прийняття великої сільськогосподарської держави, такої ж бідної, як Україна.
У короткостроковій перспективі Європі також необхідно взяти на себе ініціативу, допомагаючи Україні уникнути успішної зернової блокади Путіна. Тому що, не маючи можливості експортувати свою продукцію, Київ стане ще більш залежним від іноземної допомоги. Сільське господарство становить близько 10% економіки країни. Для цього потрібна спритна дипломатія Брюсселя з негативно постраждалими сусідами, включаючи Польщу і Словаччину, посилення протиповітряної оборони українських портів і допомогу в створенні багатообіцяючого альтернативного Чорноморського зернового коридору, успіх якого може обеззброїти зернову зброю Путіна.
Росія вважає, що її рішучість контролювати Україну вище, ніж у союзників Києва щодо забезпечення її незалежності. Щоб війна закінчилася, Путіна необхідно переконати, що це неправда і що в результаті його довгострокова військова стратегія не спрацює.
Вступ України до Євросоюзу – деталі
Європейський Союз повинен почати серйозну хвилю змін, щоб підготуватися до приєднання України як країни-члена. Очікується, що країни ЄС почнуть офіційні переговори з Україною вже в грудні. Про це заявила президент Європарламенту Роберта Метсола. Вона вважає, що Україна могла б отримати певні переваги членства в ЄС ще до вступу.