У майбутньому війни суттєво зміняться. Зокрема, людей на полі бою замінять роботи. Таку думку висловив експерт з безпілотних технологій та робототехніки Валерій Яковенко.
“Люди не мають бути присутніми на полі бою, це небезпечно, їхнє місце замінить робототехніка. Протягом наступних 4 років ті досягнення, які формує Україна і які вона демонструє на полі бою, будуть масштабовані. Це буде моментом, коли невеличка група людей керує великими масивами різноманітного обладнання, котре буде виконувати місії свої на полі бою”, – зауважив він в ефірі телеканалу “Еспресо“.
За словами Яковенка, зміняться не лише процеси щодо керування та кількості людей, що у ці процеси залучені. Змін зазнають і параметри використання робототехніки. У майбутньому не буде історій з великою технікою на кшталт Чорноморського флоту – він нікому не буде потрібен, вважає експерт.
“Мова йде про невеличкі пристрої, котрі здатні захищати акваторії чи території, хірургічно видаляючи окупантів із землі, котру потрібно звільняти. Тож зараз мова йде дійсно про трансформацію всього безпекового світу, всієї формули. Армія 2030 року – це буде армія роботів”, – резюмував Яковенко.
Використання роботів та дронів у війні
Війна в Україні стала яскравим прикладом застосування роботів та дронів у бойових діях. Безпілотники стали настільки важливим аспектом у війні, що в НАТО вперше в історії хочуть ухвалити “антидронову” доктрину. Цей документ міститиме поради щодо питань багаторівневого захисту проти різних типів БПЛА.
В Україні ж було започатковано проект “Армія дронів”, збір на який оголошували державні структури через платформу UNITED24. Також Україна почала створювати морські безпілотники. Вони вже успішно себе показали під час атак на кораблі РФ у Чорному морі.
Відомо, що морські дрони “засвітилися” і під час другої атаки на Кримський міст, що сталася 17 липня 2023 року. Тоді було застосовано безпілотники SeaBaby – “Морський малюк”, розроблені в СБУ без участі інших приватних компаній.