Про це повідомляють «Схеми» (проєкт «Радіо Свободи»).
Розслідувачі встановили, що депутат залишив Україну через пункт пропуску «Рава-Руська» ввечері 13 травня на власному автомобілі Mercedes S 600 — за три дні до засідання Вищого антикорупційного суду, де розглядається його справа про хабар. Дотепер депутат не повернувся, через що САП ініціювала оголошення його в міжнародний розшук.
За даними журналістів, дозвіл на виїзд з України Трубіцину дав голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнека на підставі листа на бланку ГУР за підписом начальника Кирила Буданова. Лист датований 27 січня 2023 року.
У листі, з яким ознайомилися «Схеми», очільник ГУР звернувся до керівника Держприкордонслужби з проханням посприяти «безперешкодному перетину кордону» для виїзду в закордонне відрядження з 28 січня до 25 травня 2023 року п’ятьом людям. Серед них — Владислав Трубіцин. Також у списку були:
- 27-річний Юрій Лихачов, який раніше вже перетинав кордон із Трубіциним в одному авто. Журналісти з’ясували, що Лихачов купував автомобіль у власниці київського клубу книголюбів «Екс-Лібріс», активним членом якого є Трубіцин.
- Руслан Шапіро — колекціонер антикваріату, який, як і Трубіцин, раніше був помічником народного депутата Олександра Фельдмана. Він заявив «Схемам», що «виїжджав по гуманітарну допомогу».
- Двоє непублічних чоловіків, які заявили журналістам, що скористалися дозволом від ГУР задля ввезення пікапів для потреб оборони і що з Трубіциним та іншими людьми зі списку вони не знайомі.
У САП наголосили журналістам, що для виїзду за кордон Трубіцин мав завчасно повідомити суд про причину своєї неявки, чого він, однак, не зробив. Крім того, Трубіцин мав процесуальний обов’язок — за першим викликом з’являтися на судові засідання, який він уже двічі порушив.
Також «Схеми» встановили, що Трубіцин протягом 2022-2023 років, вже маючи статус підозрюваного у кримінальному правопорушенні, неодноразово виїжджав за кордон на підставі клопотань від ГУР — зокрема, 13 листопада 2022 року та 22 січня 2023 року.
Що відомо про справу Трубіцина?
9 лютого 2022 року НАБУ повідомило про викриття депутата Київради та ще 5 фігурантів на схемі щодо розміщення точок сезонної пересувної торгівлі в Києві. Йдеться про Владислава Трубіцина, який очолював постійну комісію Київради з питань підприємництва, промисловості та міського благоустрою. Він був членом партії «Слуга Народу», але вийшов із неї на час слідства.
За даними слідства, депутат Київради з колегами організував схему отримання хабарів за забезпечення перемоги в електронних торгах на право розміщення точок (та їхнього подальшого безперешкодного використання) на семи локаціях у Дарницькому, Дніпровському та Шевченківському районах Києва.
Свої «послуги» учасники схеми оцінили в 1,39 мільйона гривень на рік, які згодом планували розподілити між собою. А втім, депутата Київради та інших фігурантів викрили під час отримання 1,26 мільйона гривень хабаря.
Суд відправив Трубіцина до СІЗО, щоправда, з можливістю внесення застави, і 16 лютого стало відомо, що заставу за нього все-таки внесли — понад 14 мільйонів гривень.
У травні 2022 року слідчий суддя зменшив заставу до 10,886 мільйона гривень. Решту, 4 мільйони з початкової суми, поділили так: 2 млн грн перерахували на ЗСУ, ще 2 млн грн — повернули заставодавцю. У червні суддя знову зменшив заставу — ще на мільйон гривень, які повністю повернули заставодавцю.