Про це заявив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус.

«Дата набрання чинності, передбачена проектом, — 15 вересня цього року. Це проєкт, але я сподіваюся, що він набуде чинності із завтрашнього дня», — пише польський міністр.

Нагадаємо, Єврокомісія з 2 травня заборонила імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження до Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. А втім, ці агропродукти можуть перевозитися через їхню територію транзитом.

Ухвалені обмеження триватимуть донині, 5 червня 2023 року. Але ЄК заявляла, що готова повторно запровадити запобіжні заходи після закінчення чинного Регламенту про автономні торговельні заходи 5 червня доти, «доки триватиме виняткова ситуація». Також Єврокомісія готова розпочати оцінку ситуації на ринку ЄС для інших «чутливих» продуктів.

Що передувало?

Низка країн заявили про дестабілізацію внутрішніх аграрних ринків через сільськогосподарську продукцію з України, яка мала б проходити транзитом до третіх країн, але часто залишалася всередині країни, через яку відбувався експорт.

Так, ПольщаУгорщинаБолгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї. Румунія вирішила дочекатися заходів Єврокомісії.

У Єврокомісії назвали неприйнятними односторонні дії держав-членів Євросоюзу щодо торгівлі, бо торговельна політика є винятковою компетенцією ЄС.

Зрештою 28 квітня Єврокомісія досягла компромісу з Болгарією, Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною щодо імпорту агропродукції з України.