Про це сказала речниця столичної прокуратури Надія Максимець в етері єдиного телемарафону.
Вона зазначила, що дії охоронця кваліфіковані за ч. 3 ст. 135 ККУ — залишення в небезпеці, що спричинило смерть або тяжкі наслідки. Санкція цієї статті передбачає до 8 років позбавлення волі, саме тому щодо охоронця прокурор просив застосувати найсуворіший запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
«Слідство встановило, що саме охоронець безпосередньо не відчинив двері укриття під час повітряної тривоги, залишивши людей на вулиці під обстрілом […] Більше того, зі слів жителів прилеглих будинків, не тільки у трагічну ніч, але й раніше, їм неодноразово відмовляли у відчиненні дверей до укриття під час повітряної тривоги вночі. Також додам, у разі звернення апеляційної скарги на це рішення, прокуратура наполягатиме на тому, щоб залишити раніше обраний запобіжний захід без змін», — заявила Максимець.
Вона заявила, що визнання своєї провини охоронцем є його «способом захисту». А сам чоловік потрапив до поля зору правоохоронців ще в лютому: до окружної прокуратури надійшли матеріали від СБУ щодо діяльності на території Києва групи людей, які пропагують заборонений комуністичний режим та його символіку. І серед них, за словами Максимець, був охоронець поліклініки.
Речниця прокуратури розповіла, що фігуранти цієї справи «вважають себе досі громадянами СРСР» та «називають незаконною незалежність України». Окрім того, за словами Максимець, вони зверталися з листами до різних держустанов, вимагаючи скасувати їм комунальні борги, «начебто через те, що вони мають громадянство СРСР, наголошуючи на тому, що незалежність України є нікчемною».
Що з розслідуванням щодо інших фігурантів?
Речниця прокуратури пояснила, що дії решти трьох підозрюваних посадовців кваліфіковано як недбалість, що спричинила тяжкі наслідки. Санкція цієї статті передбачає до 5 років позбавлення волі, тож максимально суворий запобіжний захід, який прокуратура могла просити в суду, — цілодобовий домашній арешт.
«Якщо охоронець виконував вказівку свого керівництва, але не повідомляє про це слідство, це означає, що він покриває своїх керівників. Слідство триває. У межах розслідування буде надана правова оцінка всім — чиновникам РДА, КМДА, які дотичні до цієї трагічної ситуації», — сказала Максимець.
Розслідування щодо укриттів
Максимець розповіла, що столична прокуратура спільно з поліцією з початку року розслідує кримінальне провадження за фактом розкрадання коштів, які було виділено на ремонт та облаштування укриттів і споруд цивільного захисту на території Києва.
«У межах слідства зібрано докази, які підтверджують змову замовників робіт, а також переможців тендерів, дії яких були спрямовані на розкрадання коштів […] шляхом завищення вартості робіт, неповного виконання або використання неякісних матеріалів», — сказала Максимець.
За її словами, лише за одним з об’єктів встановлено завищення вартості робіт на понад мільйон гривень. Перші результати цього розслідування прокуратура обіцяє оприлюднити найближчим часом.
Також протягом 2022-2023 років Київська міська прокуратура спільно з окружними прокуратурами заявила 28 позовів до балансоутримувачів укриттів із вимогою привести ці споруди до ладу. На сьогодні за позовами прокуратури вже 5 укриттів приведені до належного стану.
Нагадаємо, у ніч проти 1 червня війська рф укотре обстрілювали Київ. Біля замкненого укриття в поліклініці Деснянського району загинули троє людей, зокрема одна дитина.
У межах цієї справи правоохоронці затримали першого заступника голови Деснянської районної держадміністрації, директора медзакладу та його заступника, а також охоронця.
Охоронця суд відправив під варту на два місяці без права на заставу. Чоловік визнав провину та розповів, що коли пролунав сигнал повітряної тривоги, пішов відмикати двері поліклініки, щоб впустити людей, але не встиг. Іншим підозрюваним посадовцям призначили домашній арешт на два місяці.