Про це йдеться в повідомленні відомства у Facebook.
Так, 4 червня російська сторона зареєструвала 2 вхідні судна, які були заявлені до участі в «зерновій ініціативі» в той же день. Це суперечить правилам інспектування суден, які передбачають, що першочергово перевірку проходять ті, які очікують найдовше.
Фактично росіяни проігнорували необхідність інспектування 56 суден, які вже тривалий час (деякі понад 3 місяці) очікують у територіальних водах Туреччини на вхід в українські порти.
Реєстрація вхідного флоту російською стороною в Спільному координаційному центрі (СКЦ) здійснюється обмежено, а логіка вибору суден для реєстрації є незрозумілою та непрозорою. Жодних критеріїв щодо кількості і черговості вибору суден для реєстрації російська сторона не називає, фактично здійснюючи вибір суден для інспекції на власний розсуд. Це максимально ускладнює планування роботи для всіх учасників зернової ініціативи
– Мінінфраструктури України
У відомсті також зазначили, що інспекційний план на сьогодні передбачає 9 інспекцій: 3 на вхід і 6 — на вихід. Але зазвичай росіяни виконують не більш ніж половину з погодженого ними ж плану. Середньодобова кількість інспекцій в травні становила тільки 3 судна на добу, а перевірки флоту не проводилися з 1 червня через блокування росією реєстрації нових суден. Такі дії росіян унеможливлювали складання інспекційного плану.
Наразі в черзі в територіальних водах Туреччини очікують на інспекцію 67 суден, з яких 58 — йдуть під завантаження в українські порти, а 9 — вже завантажені продовольством.
Уже понад місяць росія продовжує блокувати судна до порту «Південний», чим порушує умови «зернової ініціативи». За даними Мінінфраструктури, протягом минулого тижня з портів «Одеса» та «Чорноморськ» відправилось тільки 8 суден з 400 тисячами тонн продовольства.
Що передувало?
Мінінфраструктури 1 червня заявило, що «зернова ініціатива» знову зупинена через те, що росія заблокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України. За даними Reuters, ООН запропонувала Україні, росії та Туреччині розпочати підготовчу роботу для транзиту російського аміаку через Україну, щоби врятувати угоду про експорт зерна морем.
За даними міністерства, за 10 місяців роботи «зернової ініціативи» було експортовано понад 30,5 мільйона тонн продукції українських аграріїв. Але через саботаж російської сторони, який триває вже 7 місяців, світ недоотримав щонайменше 20 мільйонів тонн продовольства.