Російська Федерація не підпише у найближчі роки угоду про капітуляцію і Україна не отримуватиме від неї репарації.
“У нас не буде угоди капітуляції Росії в найближчі роки. Вона може бути колись, але не в найближчі роки. Тому забудьте про будь-які оформлені таким чином репарації”, — заявив в ефірі Radio NV голова правління Українського кризового медіа-центру, посол України у США у 2015−2019 роках Валерій Чалий.
На його думку, Київ може досягти сатисфакції через міжнародний суд, що є однією із форм репарацій.
“Основною формою компенсування шкоди, цих державних збитків, що рахують сотнями мільярдів, буде якраз фінансова компенсація. Куди йде ця компенсація? Коли у вас немає оформленої міждержавної угоди або немає рішення ООН, тоді виходить, що це рішення кожної окремої країни. І тут виникає питання. З одного боку, я впевнений, це буде, тут зашиті інтереси наших партнерів. Я ціную цю допомогу і дуже добре, що співпали їхні інтереси з нашими. Вони зайдуть з проектами відновлення, з цими коштами в Україну разом зі своїм контролем. Отак буде”, — прогнозує дипломат.
Водночас він зазначає, що “наша залежність від зовнішніх партнерів величезна”, а інтереси різні.
“Я бачив план відновлення, наші партнери хочуть розвивати нам металургію і хімічну промисловість. … Ці гроші прийдуть. Їх буде, я думаю, кілька сотень мільярдів доларів точно. Думаю, не менше $500 мільярдів. Але якщо хтось думає, що це величезні гроші, це не так. Ці гроші можуть направлені бути дуже конкретно, пріоритетно в розвиток, де можна буде вже мати цю базу розвитку, далі нарощувати розвиток країни. Якщо вони підуть у відновлення того стану, який був у нас до широкомасштабного вторгнення, на відновлення підприємств металургійних чи хімічних, на те, щоб наша спеціалізація міжнародна залишилась та сама, я вважаю, що це буде не зовсім правильно”, — підсумував Чалий.
Репарації Росії
За час війни Росія завдала Україні багатомільярдних збитків.
Станом на червень 2023 року загальна сума прямих задокументованих збитків, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення Росії, оцінюється у 150,5 млрд доларів. А станом на жовтень загальні збитки довкіллю внаслідок російської агресії сьогодні складають понад 2 трлн грн або 55,6 млрд євро.
В ОП припускали, що частина репарацій може піти на погашення держборгу України.