Підрив дамби Каховської гідроелектростанції 6 червня відтермінував переправу сил ЗСУ через річку Дніпро, яка мала підтримати контрнаступальні операції на інших ділянках фронту.
Як повідомляють аналітики ISW у своєму звіті, операції ЗСУ на східному березі Херсонської області в жовтні відтягнули сили РФ з інших напрямків. Подібний або навіть кращий ефект вони б мали і на початку контрнаступу у червні, але на ситуацію вплинуло руйнування Каховської ГЕС.
Зазначається, що днями українські військові ССО розповіли в інтерв’ю агентству Associated Press, що готувались форсувати Дніпро наприкінці травня 2023 року. Знищення гребля ГЕС і подальше затоплення в регіоні відклали ці плани.
У липні, серпні та вересні наші військові здійснювали обмежені спроби переправи, але операція зі створення плацдарму почалась тільки у жовтні. Це допомогло відтягнути окупантів з інших ділянок фронту. Зокрема, РФ перекинула підрозділи 7-ї повітряно-десантної дивізії (ВДВ) з Херсонської області після руйнування ГЕС та покладалась на них як на критичні елементи своєї оборони в західній частині Запорізькій області та на території в районі адмінкордону між Донецької та Запорізькою областями.
Аналітики пояснюють, що російське командування навряд чи перекинуло б ці елементи подалі від Херсона в разі українського форсування в червні 2023 року.
“Значні українські наземні операції на лівобережній частині Херсонської області, скоординовані з українськими контрнаступальними операціями на півдні України та під Бахмутом, мали б чинити більший тиск на російські сили та, ймовірно, обмежили б здатність російських військових збалансувати потреби в живій силі та техніці для оборонних операцій на чотирьох напрямках”, – додали у звіті.
Таким чином, руйнування ГЕС зіграло свою роль у результаті українського контрнаступу.
Війна в Україні – літній контрнаступ
Командувач оперативно-стратегічного угруповання військ “Таврія”, бригадний генерал Олександр Тарнавський прокоментував результати початого влітку контрнаступу ЗСУ. За його словами, наші війська зробили ривок для подальших наступальних дій.
Полковник армії Великої Британії у відставці Ґлен Ґрант розповів, чому швидкий контрнаступ України не вдався. Ворог мав перевагу у використанні дронів, водночас українські бійці почували дефіцит у снарядах і прикритті з повітря.
Reuters називає одразу 4 ключові фактори, які допомогли агресору втримати загарбане: розосередження українських наступальних зусиль; ешелонована російська лінія оборони; нестача солдатів та озброєння у ЗСУ та суцільні мінні поля.