Засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) дійсно можуть протидіяти ворожим ракетам, але це не “магічний рубильник”, що легко вимикає ворожу зброю. Про це пише військово-аналітичне видання Defense Express.

Останнім часом Сили оборони України все частіше повідомляють, що далеко не всі ворожі ракети, які не вдалося знищити в повітрі,  досягають призначених цілей. При цьому військові визнають, що це є наслідком активної роботи засобів РЕБ.

Тим не менш, накрити Україну непробивним “куполом РЕБу”, який захистив би країну від ворожих ракетних ударів, усе одне не вийде, кажуть фахівці. Тут варто розуміти, як працює РЕБ та системи навігації в ракетах.

Defense Express зазначає, що РЕБ здатен блокувати або спотворювати зв’язок ракети із супутником, тож вона не зможе визначати своє положення в просторі за системою супутникової навігації. У випадку із безпілотниками Shahed-136, які мають досить примітивну резервну систему інерціальної навігації, блокування супутникового зв’язку справді може дати істотний ефект – 5 км відхилення на 100 км шляху. Але щойно зв’язок із супутником відновиться, бортова система навігації скоригує маршрут і виправить похибку. 

Замість блокування супутникового зв’язку також можна використовувати підміну координат – спуфінг. Але для відсікання спуфінгу є спеціальні програмно-апаратні рішення.

Крім того, як зазначають фахівці, аби надійно перекрити супутниковий зв’язок для ракети чи дрона, потрібні величезні “поля РЕБ”. Адже блокування супутника лише на кінцевій ділянці польоту (перед об’єктом, який захищає РЕБ) ефекту не дасть через те, що похибка буде мінімальною – максимум кілька десятків метрів.

У випадку із крилатими ракетами все ще складніше. По-перше, це значно складніші та дорожчі вироби, ніж дрон-камікадзе типу Shahed-136. Тож вони мають значно кращі системи автономної навігації, які складаються з кількох альтернативних механізмів, що дублюють та коригують один одного. Супутниковий зв’язок, як правило, є лише допоміжною системою.

В основі лежать інерціальні системи навігації, тобто ракета самостійно обраховує, де вона знаходиться в конкретний момент часу. Гіроскопи, якими комплектують ракети, дають відносно малу похибку при навігації, але чим більшою є відстань, тим більшою є фактична похибка.

Крім того, можуть використовуватися й інші системи, що теж коригують маршрут ракети в повітрі: радіовисотомір, фотографування поверхні та порівняння знімків з еталонною сигнатурою чи зображенням, яке вже має точну прив’язку до координат. 

Кожна з цих систем має свої недоліки та похибки, але разом вони дають високу точність. Але якщо РЕБ зможе “відрізати” ракеті супутник, то з умовних 10 ракет 3 все ж справді можуть “загубитися”.

Інша справа, якщо йдеться про ракети із радіолокаційним наведенням. Така ракета долає більшу частину маршруту на інерціальній системі навігації (і похибка не є принциповою), а на фінальній стадії вмикається бортова РЛС, яка знаходить призначену ціль та скеровує ракету на неї. І ось тут РЕБ справді може повністю осліпити ракету. Але проблема в тому, що ракета продовжить летіти “наосліп” в уже визначеному напрямку.

“Таким чином, коли мова йде про РЕБ, який протидіє ворожим засобам далекобійного ураження, необхідно розуміти, що він не є абсолютною панацеєю й працює з різним ступенем ефективності в залежності ще й від конкретної цілі й не проти всіх ворожих засобів. Також він потребує суцільності та насиченості, а також постійного розвитку, бо ворог постійно модернізує свої ракети”, – зауважує Defense Express.

РЕБ на війні в Україні

Як писав Ukraine Times, авіаційний експерт Валерій Романенко пояснив часті випадки падіння російських ракет “у поле” тим, що українські засоби радіоелектронної боротьби почали працювати ефективніше. За його словами, особливо від супутникової навігації залежать корейські ракети, які зараз використовує Росія.

Також ми розповідали, що український уряд оголосив про плани значно збільшити виробництво систем РЕБ, які стали дуже важливим елементом війни. Потрібні як великі системи, так і “окопні” РЕБи.