США запропонували Греції влаштувати “кругові поставки”. Пентагон передає грекам певну кількість американської військової техніки, а Греція віддасть Україні стару техніку зі своїх арсеналів. Видання Defense Express проаналізувало, яку саме зброю за цією схемою могла б отримати Україна.

Аналітики зауважують, що в контексті грецької армії часто згадують велику кількість радянських систем ППО. Але насправді їх не так вже й багато – усього 25 ЗРК “Тор-М1”, 38 систем “Оса-М” та 12 С-300ПМУ1. Крім того Греція має ще аж 523 одиниці зенітних гармат ЗУ-23-2 – досить старої та примітивної зброї.

Крім того, системи ППО вкрай потрібні Греції у протистоянні з Туреччиною – для прикриття численних островів у морі, зокрема й союзної острівної держави Кіпр. Відтак аналітики вважають маловірогідним, що греки погодяться віддати Україні саме зенітні системи.

Інша справа з артилерією та бронетехнікою. Загалом Греція має понад 1,2 тисяч танків, з яких орієнтовно 500 – це старі німецькі “Леопард 1”. Що стосується артилерії, то у сухопутних військах Греції налічується аж 3,5 тисячі артсистем, із яких 2,3 тисячі – це міномети калібру 81 мм та 107 мм.

Зокрема греки мають 418 САУ M109 різних модифікацій, 24 одиниці PzH 2000 та навіть 145 одиниць САУ M110A2 калібру 203 міліметри. Із буксируваної артилерії – зокрема 214 гаубиць М101 калібру 105-мм, які уже раніше передавали ЗСУ, по реактивній артилерії – одразу 36 M270 та аж 108 чеських РСЗВ RM-70, які також є у ЗСУ.

Що саме з цього арсеналу може отримати Україна – ймовірно, ще буде предметом дискусій між США та Вашингтоном, зауважують аналітики і застерігають від даремних спроб вгадати номенклатуру та обсяги поставок.

Поставки зброї Україні від Греції

Як писав Ukraine Times, у 2022-23 роках Греція здійснила кілька поставок зброї в Україну. Зокрема відомо про передачу щонайменше 60 радянських БМП-1.

Крім того, Греція брала на себе зобов’язання щодо поставок Україні боєприпасів для артилерії і стрілецької зброї, доступу до грецьких госпіталів для поранених, допомоги у навчанні українських солдатів та додаткових поставок військової техніки радянського виробництва. Але міністр оборони країни, у квітні виступаючи у грецькому парламенті, виключив можливість передачі Україні танків “Леопард”.