Посол Європейського Союзу у Тбілісі Павло Герчинський передав міністру економіки Грузії Левану Давіташвілі демарш від імені 27 держав ЄС через відновлення авіасполучення з росією.
Про це повідомляє «Ехо Кавказу».
Герчинський пояснив, що 27 країн ЄС вирішили відмовитися від прямих авіарейсів до/з рф, а також не допускають російські літаки у свій повітряний простір. Натомість Грузія погодилася на пряме авіасполучення з росією.
«Ми також висловили стурбованість тим, що це рішення суперечить нашій рішучості ізолювати рф і чинити тиск на неї, щоб вона змінила свою тактику, коли йдеться про жорстоку, агресивну війну, яку росія продовжує вести в Україні», — додав посол ЄС.
Водночас Давіташвілі заявив, що «контекст Грузії відрізняється від контексту країн-членів ЄС».
«Грузія перебуває в особливо складній ситуації: у нас прямий кордон із рф, і 20% територій Грузії окуповані, тому контекст Грузії відрізняється від контексту країн-членів ЄС, і про це ми говорили відкрито. Думаю, що для більшості послів це зрозуміло та логічно», — пояснив Давіташвілі.
Що передувало?
Президент росії володимир путін 10 травня своїми указами скасував візовий режим для громадян Грузії, а також заборону для російських авіакомпаній на польоти до Грузії. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що це — «чергова російська провокація».
росія тричі переривала авіасполучення з Грузією, востаннє — 2019 року на тлі протестів у Тбілісі після інциденту за участю депутата держдуми рф Сергія Гаврилова. За указом президента рф російським авіакомпаніям було заборонено здійснювати повітряні перевезення до Грузії. Уряд росії також ухвалив рішення про зупинення польотів грузинських авіакомпаній до рф.
Візовий режим для громадян Грузії росія запровадила у 2000 році. Після російсько-грузинської війни 2008 року Грузія розірвала відносини з росією. Але у 2012 році для всіх росіян скасували візовий режим.
Після публікації указів путіна Зурабішвілі провела брифінг, де заявила, що рішення кремля спричинить політичну напругу в Грузії, а її країні не потрібні «подарунки від москви».
У ЄС повідомили, що «взяли до відома» рішення путіна. А Грузію закликали долучитися до санкцій проти рф, зокрема російського авіаційного сектора.
Попри це вже 19 травня до Тбілісі прилетів перший з 2019 року літак із Москви російської авіакомпанії «Азимут». Перший рейс зустріли акцією протесту під аеропортом.